MIRIAM DUBINI
Oddech to pierwsza rzecz, jaką dostajemy po narodzinach i ostatnia, jaką oddajemy przed śmiercią. To tak proste, że wydaje się bez znaczenia. A jednak jest najważniejsze.
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego spowodowaną trwałym zapaleniem oskrzeli. Określa się ją jako chorobę heterogenną (niejednorodną, mającą wiele postaci).
Najczęstsze OBJAWY astmy to:
- trudności w oddychaniu (duszności)
- problemy ze snem / zaburzony rytm dobowy
- suchy kaszel / przewlekły kaszel
- świszczący oddech
- trudności w oddychaniu przy wysiłku
- ucisk w klatce piersiowej.
Ataki astmy mogą być nasilone w wyniku:
- przeziębienia,
- grypy,
- uprawienia sportu,
- niewłaściwej diety, co przekłada się na nietrawienie pokarmów i obciążenie jelit w wyniku czego dochodzi do podniesienia przepony
- opary chemiczne z powietrza,
- perfumy
- dym papierosowy
- astma może być także wywołana poprzez stres, silne emocje (płacz, śmiech), a także refluks żołądkowo-przełykowy
Ataki astmy mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Pomiędzy napadami oddech wraca do normy. Częstotliwość i intensywność ataków astmy są różne u poszczególnych osób.
Według międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-10), opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), wyróżniamy:
- astmę oskrzelową z przyczyn alergicznych,
- astmę oskrzelową niealergiczną,
- astmę oskrzelową mieszaną,
- nieokreśloną astmę oskrzelową,
- stan astmatyczny (ciężka, słabo odpowiadająca na leczenie, przedłużające się zaostrzenie astmy).
ILE OSÓB CHORUJE?
Szacuje się, że na całym świecie choruje na astmę około 300 mln ludzi, a do 2025 roku ta liczba może powiększyć się o kolejne 100 mln chorych. Astma jest istotną przyczyną rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest czwartą chorobą na świecie pod względem liczby zgonów. Wśród osób dorosłych na astmę chorują częściej kobiety niż mężczyźni.
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2019 r. żyło 2,2 mln osób z astmą (5,7% populacji) i ta liczba utrzymywała się na zbliżonym poziomie od 2013 r. Najwięcej chorych było wśród dzieci w wieku 6–10 lat: 15,2 tys. na 100 tys. chłopców i 10,6 tys. na 100 tys. dziewcząt. (dane z pacjent.gov.pl )
Liczba chorych systematycznie wzrasta. Zachorować może każdy.
JAK LECZYĆ?
Leczeniem astmy zajmuje się pulmonolog, jeżeli natomiast towarzyszy jej alergia, potrzebne jest także wsparcie alergologa.
Podstawowe elementy leczenia to:
- wziewne podawanie leków (glikokortykosteroidy) – dzięki temu lek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych i wyłącznie w miejscu toczącego się procesu zapalnego
- regularne i długotrwałe stosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym.
- okresowe stosowanie leków ratunkowych, które szybko rozkurczają mięśnie oskrzeli. Nie leczą procesu zapalnego w oskrzelach, a jedynie rozszerzają oskrzela, zmniejszając nasilenie objawów astmy.
ASTMA A NORMOBARIA
- zapewniamy bardzo czyste powietrze w komorze wolne od wirusów i bakterii (lampa wiruso- i bakteriobójcza) oraz smogu
- przebywanie w warunkach podwyższonego stężenia tlenu lepiej dożywia tkanki i chroni pacjenta przed napadami duszności, a odpowiednie natlenienie zmniejsza stany zapalne w organizmie
- wysokie stężenie CO2 powoduje rozszerzenie wszystkich naczyń krwionośnych w naszym organizmie w tym tych w układzie oddechowym, co ułatwia oddychanie u chorego. Dodatkowo przez szersze naczynie efektywniej usuwane są z organizmu czynniki prozapalne – wolne rodniki hydroksylowe i nadtlenoazotyny.
- 20 000 x więcej wodoru niż w atmosferze powoduje uruchomienie silnego detoksu w organizmie, a także powoduje rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli
- 70 x więcej CO2 powoduje ułatwienie odkrztuszania zalegającego w oskrzelach śluzu.
W komorze @REVITA_NORMOBARIA edukujemy pacjentów na temat zdrowego stylu życia i uczymy odpowiednich technik oddechowych, co wymiernie przekłada się na poprawę jakości życia pacjentów z astmą oskrzelową.
Serdecznie zapraszamy !