W Polsce kleszcze są najbardziej aktywne w miesiącach cieplejszych – od kwietnia do listopada. Zamieszkują one tereny porośnięte trawą lub krzewami: nie tylko lasy, łąki i polany, ale też ogrody i parki miejskie. Możemy spotkać je podczas spacerów, pieszych wędrówek, wypoczynku nad rzeką czy jeziorem.
JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE MIEJSCA UKŁUĆ KLESZCZY ?
Kleszcze mogą zaatakować każde miejsce na ciele człowieka, ale szczególnie narażone na ukłucia są miejsca odsłonięte, dobrze ukrwione oraz takie, gdzie skóra jest najdelikatniejsza.
Dlatego kleszcze najczęściej znajduje się na kończynach, w zgięciach stawów, okolicach pachwin i pach, za uszami oraz na granicy włosów.
JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED UGRYZIEIEM KLESZCZY ? – kilka porad
– długie nogawki i rękawy,
– długie skarpety naciągnięte na dół spodni,
– zakryte buty,
– czapkę z daszkiem lub kapelusz.
2. Najlepiej wybierać ubrania w jasnym kolorze – wtedy łatwiej zauważyć kleszcza.
3. Przed wyprawą na tereny zamieszkiwane przez kleszcze warto też zastosować środki odstraszające (repelenty)
JAK POSTĘPOWAĆ PO UGRYZIENIU ?
Zauważonego na skórze kleszcza należy usunąć jak najszybciej, dlatego warto spróbować zrobić to samodzielnie. Jeśli próba zakończy się powodzeniem, nie ma potrzeby udawać się do lekarza. Należy zgłosić się do niego dopiero wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. Warto więc uważnie obserwować swój organizm przez kilka tygodni od ukłucia.
BORELIOZA – CO TO ?
Borelioza jest ciężką podstępną chorobą o postępującym charakterze, obciążającą stawy, układ nerwowy, skórę, mięśnie.
Objawy jakie może wywoływać to:
Leczenie świeżo rozpoznanej boreliozy nie jest trudne przy użyciu odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Prawdziwy problem leczniczy stanowi przewlekła borelioza, w której krętki borelii wytwarzają otoczki dzięki którym są oporne na większość znanych terapii leczniczych.
Otoczone osłonkami chowają się w organizmie latami wyczekując na moment spadku odporności, osłabienia, spadku dotlenienia. Bakterie te należą do mikroaerofili organizmów namnażających się w niższych niż ziemskie stężeniach tlenu.
Obszary przewlekłego niedotlenienia w naszym organizmie stwarzają dogodne warunki do ich namnażania i czynienia spustoszenia we wszystkich obszarach naszego organizmu.
Łączenie terapii leczniczych z sesjami w komorze normobarycznej daje szansę na wyleczenie przewlekłej boreliozy. Oddychanie tlenem i wodorem w warunkach podwyższonego ciśnienia zakłóca rozwój bakterii i zmniejsza ich aktywność. Dodatkowo wzmacnia organizm, poprawia funkcjonowanie stawów, poprawia kondycję zdrowia psychicznego.
Należy podkreślić, że w trakcie leczenia boreliozy pacjenci mogą odczuwać: wzmożone bóle i zawroty głowy, nudności, dreszcze i słabe samopoczucie. Spowodowane jest to reakcją Herxheimera – czyli aktywnością endotoksyn, które stopniowo uwalniane są przez proces umierania szkodliwych bakterii Borrelia burgdorferi.