JAK STRES WPŁYWA NA WŁOSY ?

Revita 10 czerwca, 2021

COCO CHANEL

„Kiedy kobieta ścina włosy, to znak, że zmienia swoje życie”

Na całym ciele człowieka znajduje się ok. 5 mln mieszków włosowych, a miejsc, które są zupełnie pozbawione włosów, jest niewiele (to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy, zgięcia kolan i łokci, usta). Na samej skórze głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów – ich ilość i gęstość kształtuje się już między 9. a 22. tygodniem życia płodowego i pozostaje niezmieniona do końca życia. Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza jego wzrostu, tzw. anagenu), po czym wypada – jest to tzw. stan spoczynku (telogenu). Dochodzi wtedy do wypadnięcia włosa np. podczas mycia lub czesania – na skutek miniaturyzacji i zaniku mieszka nie ma się on po prostu czego trzymać. W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy ok. 50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. O nadmiernym wypadaniu i łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami np. podczas czesania lub mycia albo ich większa niż normalnie ilość na poduszce lub szczotce. Często wypadaniu włosów towarzyszy też zmiana ich faktury i utrata blasku – stają się szorstkie, przesuszone, matowe.


Trwająca od ponad roku sytuacja epidemiologiczna wiąże się
ze zwiększonym ryzykiem depresji, zaburzeń emocjonalnych i lękowych. Strach przed utratą pracy i lęk o zdrowie własne i bliskich generują
wysoki poziom stresu, który prowadzi do wielu schorzeń. Jednym
z jego skutków może być nadmierne wypadanie włosów.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvardzkiego potwierdzili, że długotrwały stres upośledza funkcjonowanie komórek macierzystych odpowiedzialnych za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. To powoduje, że zapas pigmentu wyczerpuje się na zawsze i w efekcie włosy stają się siwe.

Coraz większa grupa pacjentów, jako długi ogon pocovidowy, zgłasza nam wypadanie włosów.


CYKL ŻYCIA WŁOSA :

 • Anagen (faza wzrostu) – trwa od 3 do 6 lat. Na zdrowej skórze głowy ok. 80-85% włosów znajduje się w tej fazie.
 • Katagen (faza przejściowa/inwolucyjna) – trwa jedynie 1-2 tygodnie. Znajduje się w niej jedynie 1% włosów.
 • Telogen (faza spoczynku) – trwa od 2 do 4 miesięcy. Zrogowaciały „stary” włos tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego, po czym zostaje wypchnięty przez nowy włos anagenowy (który zaczyna wydostawać się na powierzchnię skóry). W tej fazie znajduje się zwykle ok. 15% włosów.

KILKA FAKTOW :

 • WŁOSY SĄ NAJCZULSZYM BAROMETREM ZDROWIA – ich wypadnie może świadczyć o niedoborach minerałowo-witaminowych.
 • DŁUGOTRWAŁY STRES POWODUJE STARZENIE WŁOSÓW – stres powoduje zapalenie mieszków włosowych i osłabia strukturę włosa.
 • IM WIĘKSZY STRES TYM WIĘCEJ WŁOSÓW TRACIMY – długotrwałe napięcie psychiczne może spowodować znaczne zmniejszenie gęstości fryzury, a w skrajnych przypadkach całkowite wyłysienie.
 • U MĘŻCZYZN MAMY DO CZYNIENIA Z ŁYSIENIEM ANDROGENOWYM – hormonalnym, U KOBIET ŁYSIENIE ZWIĄZANE JEST NAJCZĘŚCIEJ ZE STRESEM,NIEODPOWIEDNIĄ DIETĄ, CIĄŻĄ, CHOROBAMI TARCZYCY I MENOPAUZĄ.

PAMIĘTAJ O :

ODPOWIEDNIEJ, UROZMAICONEJ I ZBILANSOWANEJ DIECIE :

 • węglowodany i witaminy z grupy B – są one niezbędne do wytworzenia energii potrzebnej organizmowi do wzrostu włosów, a można je znaleźć głównie w produktach pełnoziarnistych.
 • Na szybszy porost włosów : orzechy i nasiona – dostarczają one
  nie tylko witamin z grupy B, ale są również źródłem biotyny, która
  odżywia mieszki włosowe.
 • Posiłki powinny być bogate w witaminy: A, D, E, K, a także B6 i B12.
 • Najważniejsze minerały to: cynk i miedź. Cynk to mikropierwiastek, który występuje w większej ilości we włosach niż w krwiobiegu! Jeśli nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości, organizm uzupełnia go sobie właśnie z włosów, które w efekcie stają się łamliwe, kruche i matowe.

WŁOSY, A NORMOBARIA

 1. ODPOWIEDNIA ILOŚĆ KOMÓREK MACIERZYSTYCH = ZDROWE WŁOSY

Mieszek włosowy stymuluje wzrost włosów. To w nim bowiem różnicują się komórki włosa – proces ten zachodzi dzięki komórkom macierzystym. Mieszek włosowy jest osłaniany przez pochewkę, która zawiera kolagen i ma ogromne znaczenie dla „udostępniania” komórek macierzystych potrzebnych do wzrostu włosa.

Górna, wybrzuszona część mieszka włosowego zawiera komórki macierzyste, które są chronione przed degeneracją. W momencie, gdy produkcja włosa ustaje i dolna część mieszka przechodzi w fazę obumierania, jego górna część może pod wpływem komórek macierzystych dać początek nowemu mieszkowi włosowemu. Jest to możliwe, ponieważ pod koniec każdego cyklu wzrostu włosa zachodzącego na zdrowej skórze głowy pochewka zachowuje się jak elastyczna opaska. Pozwala ona mieszkowi włosowemu na „naładowanie się” komórkami macierzystymi, a następnie na zakotwiczenie się głębiej w skórze właściwej i zainicjowanie wzrostu nowych włosów (które wyrastają ze znajdującej się w mieszku cebulki). Jeśli jednak pochewka traci swoją elastyczność wskutek sztywnienia kolagenu, proces ten ulega zakłóceniu – niedostateczna ilość komórek macierzystych w mieszku włosowym powoduje zaburzenie cyklu wzrostu włosa i w efekcie jego osłabienie oraz wypadanie.

Komora normobaryczna stymuluje wzrost produkcji komórek macierzystych w szpiku kostnym o 6-8 razy.

2. ODPOWIENI POZIOM HORMONÓW = ZDROWE WŁOSY

Estrogeny są odpowiedzialne za gęste i mocne włosy, ich spadek powoduje ich osłabienie i nadmierne wypadanie.

Wysokie stężenie tlenu w komorze normobarycznej wyrównuje stężenie proporcji estrogenu do androgenu, a także zmniejsza podatność do stres i wyrzuty adrenaliny z nadnerczy, co w znacznym stopniu chroni włosy przed wypadniem.

3. NISKI POZIOM STRESU OKSYDACYJNEGO = ZDROWE WŁOSY

Stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami powoduje utrudniony dopływ substancji odżywczych i spowalnia wzrost włosa.

Molekularny wodór w wysokim stężeniu w normobarii, łącząc się z wolną grupą hydroksylową neutralizuje wolne rodniki do cząsteczki wody. Poziom niekorzystnego stresu oksydacyjnego w komórkach się obniża.

4. ZDROWA SKÓRA GŁOWY = ZDROWE WŁOSY

Wszelkie stany zapalne skóry głowy powodują osłabienie kondycji włosów i w konsekwencji nadmierne ich wypadanie. Dzieje się tak, głównie za sprawą drożdżaków i grzybów, które rozprzestrzeniają się na skórze głowy.

Wysokie stężenie tlenu powodują rozpad wszelkich form beztlenowych, natomiast wysokie stężenie dwutlenku węgla powoduje efektywniejszą wymianę gazową w komórkach skóry, mieszków włosowych i lepsze dożywienie tych tkanek poprzez podniesienie trofiki.

Serdecznie zapraszamy !

U nas włos Ci z głowy nie spadnie 😉