CO TO JEST METEOPATIA?
Meteopatia (inaczej meteoropatia) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Dysfunkcja ta nie klasyfikuje się jako jednostka chorobowa, ponieważ brakuje odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wrażliwość na pogodę to bardzo indywidualna cecha.
JAKIE BODŹCE NAJCZĘSCIEJ WYWOŁUJĄ DOLEGLIWOŚCI U METEOPATÓW ?
• mechaniczne: gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego, porywisty wiatr
• termiczne: upał, nagłe ochłodzenie
• wilgotnościowe: np. duszne powietrze
• radiacyjne: związane z natężeniem promieniowania słonecznego
KTO ZNAJDUJE SIĘ W GRUPIE RYZYKA?
Meteoropatia może dotyczyć wszystkich osób, jednak ogólnie rzecz ujmując, nasila się ona wraz z wiekiem, zmniejszeniem się sprawności fizycznej i osłabieniem organizmu. Najbardziej narażone na oddziaływanie pogody są osoby przewlekle chore i seniorzy.
Na pogodę według statystyk silniej reagują mieszkańcy miast, którzy przebywają głównie w sztucznym środowisku, ich ruch jest obniżony, a stres oksydacyjny na wyższym poziomie.
W grupie ryzyka znajdują się także kobiety ze względu na zmiany poziomów hormonów.
W przypadku chorób przewlekłych (np. układu krążenia lub oddechowego) czynniki meteorologiczne wyzwalają epizody zaostrzeń lub nasilania się dolegliwości, pełniąc rolę dodatkowego, środowiskowego czynnika ryzyka tych zdarzeń.
Na zmiany pogody mogę też reagować osoby, które mają na swoim ciele blizny, dawne złamania kości.
JAK ŁAGODZIĆ OBJAWY?
- Z substancji naturalnych warto włączyć ziołowe herbaty, takie jak: melisa, żeń-szeń, kozłek lekarski.
- Warto zadbać o odpowiedni poziom i podaż witamin z grupy B oraz magnezu.
- W okresie jesienno-zimowym niezbędna będzie suplementacja witaminy D zgodnie z wytycznymi WHO.
- Wskazane jest zadbanie o lekką aktywność fizyczną, nawet zaczynając od minimalnych 15 minut spaceru.
- Odpowiednia ilość snu – minimum 7-8h snu pozwoli na regenerację organizmu, poprawę samopoczucia i zwiększenie koncentracji!
- Odpowiednia zbilansowana dieta – dieta powinna być lekko strawna, bogata w witaminy i minerały by organizm nie wpadł w niedobory, ponieważ doprowadzi to do częstszych spadków nastroju, kondycji, koncentracji.
- Picie wody – 30 ml na każdy kilogram masy ciała.
KOMORA NORMOBARYCZNA, A METEOROPATIA
Parametry w komorze normobarycznej poprzez dostępność wodoru w odpowiednim stężeniu w połączeniu z tlenem, dwutlenkiem węgla i lampą ze światłem podczerwonym i czerwonym – mają wpływ na osoby, które silnej reagują na zmiany w pogodzie!
Jak to działa?
- REGULACJA CIŚNIENIA TĘTNICZEGO – u meteoropatów często dochodzi do gwałtownych skoków ciśnienia tętniczego. Dzięki wysokiemu stężeniu CO2 w komorze normobarycznej dochodzi do szybkiego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie normalizacji ciśnienia tętniczego i tętna pacjenta, mniej jest też incydentów wieńcowych – bóli w klatce piersiowej i duszności
- OSOBY NADWRAŻLIWE NA ZMIENIAJĄCE SIĘ WARUNKI ATMOSFERYCZNE CZĘSTO SĄ NIEDOTLENIONE ! – zwiększone dwukrotnie stężenie tlenu w warunkach normobarii skutecznie natlenia organizm – oddychamy mniejszą niż w atmosferze cząsteczką tlenu – warunkuje to podwyższone ciśnienie – tkanka mózgowa jest „dożywiona” za sprawą dużej ilości tlenu
- WODÓR – poprawa krążenie mózgowe i uruchamia detoks – obniża poziom substancji toksycznych w mózgu.
- CIŚNIENIE – w komorze panuje ciśnienie 1500 hPa i stabilna wilgotność powietrza co poprawia stan układu ruchu pacjentów wrażliwych na niskie ciśnienie i dużą wilgotność – np. osoby takie źle się czują gdy na dworze pada deszcz – niskie ciśnienie i duża wilgotność
- NADMIERNA DRAŻLIWOŚĆ/ NERWOWOŚĆ LUB SKRAJNA APATIA I SENNOŚĆ – lampa ze światłem podczerwonym i czerwonym zastosowana w warunkach normobarii powoduje wzrost produkcji serotoniny („hormonu szczęścia”) w organizmie. Odpowiednie stężenie tego ważnego neuroprzekaźnika wpływa również na poziom melatoniny – hormonu regulującego m.in.:
- zegar biologiczny,
- zdolność organizmu do rozróżniania nocy od dnia,
- aktywność fal mózgowych – tych odpowiedzialnych za czynności dnia codziennego, ale przede wszystkim fal mózgowych theta i delta pozwalających nam przespać noc i rano budzić się wyspanym.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z zabiegów w REVITANORMOBARIA .